Понедельник, 25 июня 2018 07:59

Продажні водійські права

Продажні водійські права
Продажні водійські права

Щороку на дорогах України у ДТП гине близько п’яти тисяч людей. Приблизно стільки ж загиблих за рік війни на Донбасі нарахувала Організація об’єднаних націй.

У Європі за смертністю в ДТП ми традиційно серед лідерів. Серед головних причин – унікальна вітчизняна практика «купівлі» водійських посвідчень без навчання та екзаменів. Про це водії говорять повсюдно. Ми ж не обмежилися розмовами – перевірили власноруч.

Журналіст Слідства.Інфо спокійно навчався в одній з рівненських автошкіл, аж якось уранці староста групи повідомив його, що для безпроблемного складення іспитів потрібно скинутися. 1 200 гривень слід заплатити інструктору. У нього ж – уточнювати всі деталі.

Під час уроку водіння журналіст розпитав, як усе пройде, якщо заплатити. Він зафіксував розмову з інструктором на диктофон.

ВАСИЛЬ КОМАР, інструктор рівненської автошколи

– Приходите на екзамен, заходите в клас. Зайде половина, бо там 15 комп’ютерів. Заходите, дають бумаги ваші, ну там прізвище ім’я і по батькові, перевіряєте, чи все правильно, розписуєтесь… Потім, включаєте комп’ютер, ну тіпа розв’язуєте екзамен. То буде тестовий режим, то не дійсно є екзамен. Ви собі хочте посидіть, попробувати розв’язать хоть тестовий режим – пробуйте, не хочте – зробіть три помилки, вам дають бумаги – ви виходите – в дев’яте вікно сфотографірувались, на другий день забрали готове посвідчення – їздить там ні з ким не треба, отаке.

У навчальній групі 30 осіб. Якщо скинуться всі, у розпорядженні інструктора буде 36 тисяч гривень. За нашою інформацією, гроші здала більша частина групи. Іспит складають у Центрі надання послуг ДАІ – колишній МРЕВ. Зрозуміло, що частина цих коштів осяде там.

Якщо можна отримати права без іспиту, то чи можна їх просто купити, взагалі не навчаючись? Запитуємо в інструктора. Та без проблем, каже він.

ВАСИЛЬ КОМАР, інструктор рівненської автошколи

– Дивіться, короче по грошах – це буде 3 600. Які бумагі треба: копія паспорта, перша, друга, одинадцята, копія кода ідентифікаційного, чотири фотографії. Десь часу займе – до півтора місяця, приблизно.

Щоб викрити не лише посередника, а й увесь корупційний ланцюжок, включно з працівниками ДАІ, і зафіксувати ці докази належним чином, ми неофіційно звернулися до знайомого в міліції. Він пояснив нам, що інструктора вони, можливо, й затримають при передачі коштів, а от даішників – ніяк. За його словами, Відділ внутрішньої безпеки міліції може попередити колег з ДАІ. Зрозуміло, що такий варіант не дозволив би викрити ключових учасників схеми. Порадившись із юристами, ми вирішили самостійно зафіксувати всі етапи злочинної схеми. Придбавши права водія.

Посередником виступив журналіст Слідства.інфо, а псевдозамовником погодився стати рівненський активіст з Громадської мережі «Опора» Сергій Сабо.

СЕРГІЙ САБО, громадський активіст

– Люди купляють собі безпосередньо права, їздити не вміють. Шкода, коли вони самі розбиваються, але ще більш шкода, коли вони збивають якихось людей, які не мають до того ніякого безпосереднього відношення.

Сергій ніколи не навчався в автошколі і прав водія не отримував. Коли він зібрав нам усі необхідні документи, ми домовилися про зустріч з інструктором. Журналіст зафіксував передачу коштів прихованою камерою. У домовленому місці інструктор Василь Комар забрав документи і гроші. Та ще й зробив знижку.

Згідно з домовленістю, права Сергій мав отримати за місяць. Він не складав іспитів, не знає правил дорожнього руху і не вміє водити авто. Єдине, що від нього попросили – лише раз прийти до Центру ДАІ, щоб працівник його сфотографував. Що ми й зробили.

Нас зустрів інструктор Василь Комар, показав, де слід підписатися, розповів, де Сергій вчився – на той випадок, якщо запитають, та які саме екзамени і в якій послідовності він начебто склав.

Наступного дня інструктор привіз права – як і обіцяв. З моменту передачі грошей минув місяць. Усе як в аптеці.

Для того, щоб пересвідчитися, що інструктор не обдурив нас і не підсунув підробку, телефонуємо до знайомого поліцейського у Київ. Він підтверджує – ці права є в базі.

Отже корупційна схема отримання прав така:

1) Інструктор або інший посередник пропонує послугу і отримує гроші та документи, далі:

2) купує медичну довідку на ім’я клієнта;

3) домовляється з автошколою, де клієнт начебто навчатиметься і отримає свідоцтво;

4) домовляється з посадовцями центру ДАІ, які підтверджують складання іспитів та видають посвідчення.

Як результат, усі учасники схеми отримують гроші, а клієнт отримує посвідчення водія. Громадяни ж отримують додаткову небезпеку на дорозі.

За нашою інформацією, медичних клінік та автошкіл, через які можна придбати підробні документи, багато. Дилерів – таких, як інструктор Василь Комар, теж чимало. Ними можуть бути не лише працівники автошкіл, а й страховики чи працівники правоохоронних органів. Але єдині, без кого не обійтися у схемі, – працівники Центрів ДАІ, які приймають іспити та видають посвідчення. На Рівненщині таких центрів шість.

Ми йдемо в той, що видав права Сергію без іспитів та будь-яких навичок. Питаємо у керівника Центру, як так могло трапитися.

Сергій Добринський, начальник Центру надання послуг ДАІ у Рівному

– Зараз піднімем підстави ваші – видачі посвідчення водія і будем бачить, хто приймав і шо приймав.

– Давайте, може сходимо до тих людей.

– Зараз там іде екзамен, групу приймають, почекаєм, поки приймуть екзамен і тоді зайдем.

За півгодини – поки група складала іспит – начальник Центру ДАІ викликав керівництво та встиг поспілкуватися із підлеглими, що відповідають за оформлення посвідчень. А таких людей на весь Центр ДАІ – двоє. Відповідати на запитання викликали фахівця з реєстраційно-екзаменаційної роботи Руслана Мозоля.

Руслан Мозоль, фахівець Центру ДАІ у Рівному

– А як так відбувається, що я без іспиту і маю права?

– Ну, я не готовий сказати, хто це приймав, треба подивитися, хто його приймав.

– Це могли бути або ви, або пан Баранчук.

– Ну, або да.

– Тобто, ми визначили точку.

– Сто процентів. Ну, треба подивитися, хто…

– Я зрозумів. Ваше керівництво знає, що ви видаєте права без того, як… ну, тобто, без іспитів?

– Я не готовий з вами по цьому питанню говорить, іспити ми приймаєм повним ходом.

Заступнику начальника обласного ДАІ Віктору Морозу підхід журналістів здався однобоким. Порушення його підлеглих цікавили керівника менше, ніж походження медичної довідки та свідоцтва автошколи.

Віктор Мороз, заступник начальника управління ДАІ

– Нє, ну ви однобоко підходите, тому що там треба розібратися, звіди медична довідка, він би не міг бути допущений без медичної довідки.

– Дивіться, до вас по цьому, я не питаю, у вас звідки медична довідка, не питаю, звідки свідоцтво.

– До самого бланка, так?

– Звичайно, не до бланка, а до водійського посвідчення.

– До посвідчення водія, бланка посвідчення водія.

Зрештою, керівництво пообіцяло розібратися, а незадовго перед виходом програми обласна міліція навіть розпочала службову перевірку.

Слідом за посадовцями ДАІ ми спробували зустрітися із організатором оборудки – Василем Комарем. Директор автошколи каже, що інструктор на уроці водіння. Стосовно продажу прав керівник або щиро дивується, або ж вдає здивування.

ОЛЕКСАНДР ВЕРХОВ, директор автошколи Рівненської обласної організації всеукраїнської спілки автомобілістів

– Чи він ділиться з вами, коли продає права?

– А хто вам таке сказав?

– Нам не сказали, ми зафіксували це.

– Коли він продавав права?

– Ви не знаєте такої практики?

– Канєшно.

– Тобто, він з вами не ділиться?

– А чому він повинен продавати і ділитись з кимсь? Ви не знімайте мене, не потрібно…

У час, коли урок би мав скінчитися, інструктор не з’явився. Ми телефонуємо до нього. Спочатку пан Комар підтверджує свою особу, а згодом починає відверто блазнювати.

– (Володимир Торбіч) Ви продаєте, я знаю навіть ціну 3 600, да? Можна купити через вас права?

– (Василь Комар) Якщо можете, то давайте я дам, ви мені купите.

(Володимир Торбіч) Тобто, ви кажете, що не купували… не продавали права?

(Василь Комар) Поняття не маю, про що ви говорите.

Ми завітали до Дубенського районного спортивно-технічного клубу Товариства сприяння оборони України. Сергій тут вперше, хоча саме у цьому клубі він начебто навчався водінню. Пояснити, хто продав свідоцтво про закінчення закладу, нам тут не змогли, адже директор – у відпустці. Виконувачка обов’язків – бухгалтерка Валентина Петрівна – каже, що нічого не знає про таку практику.

ТОВ Медичний центр «Клініка імені Гальченко В.В.» – місце, де Сергій начебто проходив медогляд, розташоване в Києві. Судячи з веб-сайту, медичні довідки – це їхня основна спеціалізація. І, вочевидь, у клініці їх видають заочно – принаймні, у нашому випадку. За телефонами, вказаними на сайті, слухавки не беруть. Але клініка має ліцензію, видану Міністерством охорони здоров’я. Якби на місці Сергія був наркоман чи незрячий – байдуже – у нас є довідка, що засвідчує – він може бути водієм.

І навіть ті, кому не вдалося або ж не навіть не спадало на думку купити права –не обділені увагою корупціонерів. Окрім посвідчення за три з половиною тисячі, діє широкий спектр послуг. За 1200 гривень у вправного інструктора можна замовити безпроблемну здачу усіх чотирьох екзаменів – в автошколі, ДАІ, включно з офіційними платежами. За 350-500 гривень можна купити один з екзаменів у ДАІ. Два екзамени – вдвічі дорожче. Натомість, якщо ти нічого не платиш, їх можна складати і три, і п’ять разів.

На Волині, як з’ясували наші журналісти, ситуація аналогічна. Ось запис, як інструкторка Луцької автошколи говорить з групою про ціну за здачу екзамену «з першого разу»:

– Ви самі визначаєтеся, як ви йдете здавати екзамен. Хочете так, хочете сяк. Проблема сьогоднішнього дня назріла: хто хоче здати екзамен з першого разу? Не тут, а в МРЕО. Хочу вас порадувати. Знаєте, яка ціна за здачу в МРЕО?

– Виросла?

– Шістсот?

– Шістсот чи більше?

– Хто хоче перший раз – ціна виросла. Після екзамену шкільного ви передумаєте здавати перший раз.

Подібні корупційні схеми досі діють по всій країні. І поки триває так звана реорганізація органів Державтоінспекції, з вини хабарників у погонах і без продовжують гинути і травмуватися люди. Ми написали заяву про злочин до прокуратури і сподіваємося, що всіх учасників схеми та винних в її існуванні покарають. А керівництво МВС, зі свого боку, зробить усе, щоб нарешті зламати цю смертельно небезпечну корупційну схему.

korupciya.com


Другие материалы в этой категории: Чего же хотел Аблязов? Он хотел невинной крови »

ГЛАВКОР - сайт о политике в стране и мире

У каждого человека есть очень ценный ресурс. У каждого из нас ежедневно одинаковое количество этого ресурса, но далеко не все одинаково эффективно распоряжается им. Имя этому ресурсу - Время.

Основная задача каждого человека, желающего добиться успеха - правильно распорядиться своим временем.

Ныне каждый человек, а особенно, человек деловой, пользуется интернетом для решения своих задач: начиная от бытовых и заканчивая карьерных.

Сейчас в сети существует множество сайтов. Можно потратить очень много времени на поиск решения различных жизненных задач на разных сайтах. А можно найти один, универсальный сайт, который будет полезен всегда, в любой ситуации.

Хотим представить Вам сайт, с которым вы не разлучитесь никогда.

Итак, внимание, это Главкор!

На сайте Главкор вы увидите удивительную информацию, для себя а также людей которые Вас окружают.

На ГЛАВКОРЕ размещено много всего интересного, именно для Вас!!!

У Главкора качественный, интересный и уникальный контент сайта, любой сложности от рерайта новостей до уникальных тематических текстов, предварительно все материалы проходят редакторскую правку и корректировку.

Пользователи вашего сайта смогут быстро найти интересующую их информацию, пользуясь понятной и удобной структурой сайта.

Наш сайт имеет такие разделы как: новости, политика, общество, наука, культура, спорт, экономика, авторские статьи, фото и видео, и отдел рекламы. Вы когда будете смотреть фото и видео с нашего сайта Главкор, у Вас будет впечатление что Вы находились рядом во время съемок фотографий или смонтированного видео.

С вами всегда ровно 7 дней в неделю, ровно 24 часа в сутки, будут новости нашего сайта.

Онлайн репортажи, с места событий, комментарии экспертов. Мы выбираем только самые важные и самые интересные новости. Хотим обратить Ваше внимание: мы печатаем только правдивые и проверенный новости, чем выгодно отличаемся от иных ресурсов. Мы честны.

Мы следим за своей репутацией и дорожим Вашим мнение о нас.

До новых и очень приятных встреч.

Мы раскроем мир для Вас, а Вас - миру!